Zarządzenie nr 3/2020/2021

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi z dnia 01.09.2020

w sprawie organizacja opieki w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi.

Podstawa prawna art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337). ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 1 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.)

 

§ 1

Ustala się organizację opieki w oddziałach przedszkolnych:

1.      Grupy dzieci  wraz z opiekunem powinny przebywać w wyznaczonej i stałej sali.

2.      W miarę możliwości organizacyjnych do grupy dzieci będą przyporządkowani ci sami opiekunowie.

3.      Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.

4.      W sali, w której przebywa grupa należy się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.

5.       Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do oddziału przedszkolnego i z oddziału przedszkolnego niepotrzebne przedmioty lub zabawki (ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami  edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami).

6.      Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

7.      W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny zabawy na dworze).

8.      Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.

9.      Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.

10.  Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z oddziału przedszkolnego mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i  innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.

11.  Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej szkoły, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

12.  W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w oddziale przedszkolnym rodzic/opiekun za zgodą dyrektora szkoły może przebywać na wydzielonym terenie przy wejściu do oddziału przedszkolnego, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych).  Liczba rodziców/opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w ciągu dnia ograniczana będzie do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.

13.  Do oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

14.  Dzieci do oddziału przedszkolnego są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.

15.  Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do oddziału przedszkolnego.

16.  Przebywanie osób trzecich w oddziale przedszkolnym ograniczone zostaje do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).

17.  Zostaje zapewniony sposób szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka –kontakt telefoniczny, kontakt przy pomocy dziennika elektronicznego, oraz kontakt w trakcie przyprowadzania i odbierania dziecka do/z oddziału przedszkolnego.

18.  W oddziale przedszkolnym znajduje się termometr bezdotykowy (minimum 1 termometr na  2 oddziały przedszkolne, przy koniecznej dezynfekcji  termometru po użyciu w danej grupie). W przypadku korzystania z innego termometru, niż termometr bezdotykowy, konieczne jest jego dezynfekowanie po każdym użyciu.

19.  Nauczyciele uzyskują zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka. Pomiar temperatury ciała jest dokonywany kontrolnie przy przyprowadzeniu dziecka do oddziału przedszkolnego oraz wykonywany zawsze w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

20.  Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z oddziału przedszkolnego.

21.  Wskazane jest  korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich – optymalnym jest pobyt na terenie wokół Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi, a gdyby nie ma było takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.

22.  W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem szkoły zaleca się korzystanie z niego przez dzieci z jednej grupy, po uprzednim czyszczeniu z  użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów/ przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp.  

23.  Sprzęt na placu zabaw lub boiskach, należących do szkoły, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.

 

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

24    Przed wejściem na teren Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi należy skorzystać z płynu dezynfekującego do rąk, obok urządzenia do dezynfekcji znajduje się informacja o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do szkoły.

25    Przestrzega się aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu lub zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.

26    Nauczyciele oraz inne osoby które w zakresie obowiązków mają opiekę na dzieckiem/dziećmi, regularnie myją ręce wodą z mydłem oraz dopilnowują, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do budynku szkoły/oddziału przedszkolnego, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.

27    Monitoruje się codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.

28    Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

29    Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).

30    Wywieszone są w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.

31    Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet.

 

Gastronomia

32    W budynku szkoły zostają wyłączone ogólnodostępne źródełka wody pitnej.

33    Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

34    Korzystanie z posiłków w miejscach do tego przeznaczonych musi być bezpieczne (czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie). Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60OC lub je wyparzać.

 

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu szkoły/oddziału przedszkolnego

35    Do pracy w szkoły mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

36    W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.

37    W Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi wyznaczone zostaje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie izolatki, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.

 

Na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, przygotowana jest Procedura postępowania która uwzględnia minimum następujące założenia:

1.      Pracownicy/obsługa Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

2.      W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.

3.      Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis  lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa.

4.      Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

5.      W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

6.      Ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach oddziału przedszkolnego/szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i stosuje się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

7.      Zawsze, w przypadku wątpliwości szkoła zwracać się będzie  do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.

 

§ 2

Do wiadomości wszystkich pracowników szkoły, rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Wychowawcy przedstawiają organizację opieki w oddziałach przedszkolnych rodzicom w czasie zebrania z rodzicami oraz zostaje on umieszczony na stronie www. szkoły.

 

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 2020 r.

 

Alicja Biegańska

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16

z Oddziałami Przedszkolnymi w Dąbrowie Górniczej

 

(podpis dyrektora)