Strona główna
XXI edycja Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego
- Szczegóły
Dyrekcja szkoły oraz organizatorzy Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego serdecznie zapraszaja uczniów do udziału w XXI edycji konkursu
XXI Edycja Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego
REGULAMIN
1. Termin przeprowadzenia:
§ Konkurs astronomiczny – Turniej Wiedzy o Astronomii: 19 Marca 2025 r, godz. 09.30 – uczniowie szkół podstawowych, 11.30 – uczniowie szkół ponadpodstawowych. Karta zgłoszeniowa: do 17 marca 2025 r.
§ Konkurs plastyczny – termin nadsyłania prac: 7 Marca 2025 r. Karta zgłoszeniowa: do 7 Marca 2025 r.
§ Konkurs literacki – wyłącznie drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w części literackiej w terminie: do 17 Lutego 2025 r.
Finał konkursu astronomicznego (wyniki w kategorii wiedzy o astronomii, plastycznej, literackiej) połączony z wręczeniem nagród: 10 kwietnia 2025 r., godz. 11.00.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Szczegóły
W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” Oddziały Przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 16 otrzymały wsparcie finansowe w łącznej kwocie 3150,00 zł na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-5 lat oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Ponadto także szkoła otrzymała dotację w kwocie 15.000 zł, na zakup nowości wydawniczych oraz popularyzację czytelnictwa. Realizacja projektu jest możliwa dzięki wkładowi własnemu Urzędu Miasta Dąbrowy Górniczej 20% kosztów realizacji.
Mamy nadzieję, że zakup nowości wydawniczych przyczyni się do realizacji celów kształcenia w zakresie edukacji czytelniczej oraz będzie wpływać na rozwój zainteresowań czytelniczych i kształtowanie twórczych postaw przedszkolaków oraz uczniów szkoły.
Konkurs wojewódzki "Matematyka na szydełku - kwadrat babuni"
- Szczegóły
W tym roku szkolnym SP16 organizuje pierwszą edycję wojewódzkiego konkursu "Matematyka na szydełku - kwadrat babuni". Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie.
Informacje dla rodziców "Co zrobić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny"
- Szczegóły
Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował nowe materiały edukacyjne.
📽️ Nowy film na YouTube: „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?”
W najnowszym filmie na kanale YouTube Akademia NFZ, dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak rozpoznać kryzys psychiczny i jak skutecznie pomóc swojemu dziecku.
Film odpowiada na kluczowe pytania:
- Jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
- Kiedy i gdzie szukać pomocy specjalistycznej?
- Na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
- Jak budować zdrowe relacje z dzieckiem, aby wspierać jego zdrowie psychiczne?
👉 Zobacz film: Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?
Gdzie szukać pomocy?
Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest realizowana na trzech poziomach:
- I poziom: Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – pierwsza linia wsparcia dla dzieci i rodziców.
- II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w oddziałach dziennych lub poradniach zdrowia psychicznego.
- III poziom: Opieka szpitalna w stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych.
Nie potrzebujesz skierowania!
📍 Znajdź placówkę najbliżej Ciebie:
Sprawdź interaktywną mapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży: Mapa placówek
📘 Dodatkowo:
Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy znajdą Państwo również w naszym Poradniku Pacjenta Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, dostępnym na stronie NFZ.